איך תחשבו את שטח הדירה שלכם לצורך ארנונה?

יש לכם נכס למשל בירושלים, תל אביב או באר שבע ואתם רוצים לדעת בדיוק מה שטח הדירה או העסק שלכם. האם המרפסות נכללות בו? ואם הן סגורות זה משנה? האם יש הבדל בין בניין חדש לבניין ישן לצורך חישוב הארנונה וכן הלאה. לא פעם תוכלו לגלות מצבים שונים בהם קיימים פערים שונים בחישוב הארנונה בעשרות אחוזים מצד עיריות בשל שינוי בדרכי המדידה.

הגדרת המושג 'ארנונה': ארנונה היא מס המוטל על מי שמחזיק או מתגורר בקרקעות או בנכסים. סכום החיוב נקבע על פי התקופה בה החזיקו בנכס, סוג הנכס, השימוש בנכס בפועל ולפי האזור בו נמצאת היחידה.

לשון החוק בישראל קובעת שכל רשות מקומית יכולה לדרוש מתושביה תשלום ארנונה בגין פעולות שונות שמבצעת העירייה. למשל:

  • סלילת כבישים
  • סילוק פסולת וזבל
  • מימון הפעולות של הרשות המקומית (חינוך, רווחה, פנאי וכו')

ברמה העקרונית גובה התשלום אמור להיות פשוט לחישוב והוא שכלול בין שטח הנכס למיקומו של הנכס. החישוב לתעריף הארנונה מפורסם ברשות המקומית על פי מ"ר של הנכס הקיים. לכן למשל באותה עיר יכולים להתגלות פערי ארנונה משמעותיים. למשל, בשכונת בבלי בתל אביב גובה הארנונה למ"ר יהיה יקר יותר לעומת שכונת שפירא, וכן בירושלים גובה הארנונה למ"ר בשכונת רחביה יהיה יקר יותר ביחס לגבעה הצרפתית. לכן במקרים מסוימים אפילו באותו איזור יתגלו פערים בחישוב גבוה הארנונה למ"ר. במקרים מסוימים תתחשב הרשות העירונית במצבו הכלכלי של מי שגר בנכס ותציע הקלות שונות.

עוד בהקשר הזה חשוב לדעת שמכיוון שהעלאת  סכום הארנונה מחייבת את הרשויות המקומיות באישור מצד משרד הפנים מה שקורה בפועל שהעיריות מחשבות מחדש את שטחי הדירות, וכוללות בהם גם שטחים שלא נכללו קודם לכן כדי להגדיל את הסכום לתשלום.

לכן קיימות רשויות המתייחסות בצורה שונה לשטחים שונים בחישוב הארנונה. למשל ביחס למרפסות שמש עם פרגולה. חלקן יחשיבו את התוספת של המרפסת כחלק מתשלום הארנונה בעוד אחרות לא יעשו זאת. כנ"ל לגבי חישוב שטח ממ"ד או חללים נמוכים.

איזה מבנים חייבים בתשלום ארנונה?

החובה לשלם את דמי הארנונה קיימת לנכסים למטרות מסחריות ופרטיות כאחד. למשל:

  • בתים פרטיים
  • חנויות או אזורי מסחר
  • מחסנים 
  • מפעלי תעשייה
  • מבני ציבור

יחד עם זאת לכל סוג של נכס קיים תעריף שונה. לכן למשל מבני מסחר ישלמו יותר ממבני תעשיה, בעוד ארגונים, מלכ"רים ומבני רפואה ישלמו דמי ארנונה מופחתים ויתכן גם שיינתן להם פטור מלא. אחר שיש בידינו את התעריף למ"ר שחל על הנכס שלנו, כל שצריך לעשות הוא למדוד את שטח הנכס ולהכפיל את שטח הנכס במ"ר בתעריף למ"ר וזהו גובה הארנונה שחלה על הנכס לתשלום שנתי או מחולק לתשלום חודשי או דו חודשי.

העירייה טועה בחישוב לדעתכם? ערערו על ההחלטה!

לעיתים מבצעות העיריות טעויות בחישוב הארנונה או בביצוע המדידה. במקרים כאלה תצטרכו להעמיד מדידה מדויקת על ידי גורם מקצועי שיוכל לבצע את המדידה בשטח בהתאם לחוקי העזר העירוניים של אותה עירייה.

אם מסיבה כלשהי אתם סבורים כי חישוב שטח הנכס שלכם לצורך הארנונה על ידי העירייה לא היה מדויק  עומדת לכם הזכות לבצע מדידות משלכם, כך תוכלו לחסוך אלפי שקלים בשנה. המדידה שמבוצעת צריכה להתבצע על ידי מודד מוסמך, על מנת להעניק לה גושפנקא . כדי שהמדידה שתבוצע בנכס תיחשב כקבילה עבור הרשויות תידרשו להזמין מודד מוסמך בלבד. את רשמית המודדים המוסמכים בישראל תוכלו למצוא כאן.

איך מודד מוסמך מחשב את שטח הנכס?

מדידת הנכס לצורך ארנונה כוללת כמובן הגעה של צוות מקצועי מטעמנו המצויד בטכנולוגיה מתקדמת המסייעת לו לבצע בדיקה מהימנה. יש כל מיני שיטות וטכניקות למדידה כאשר המטרה היא כמובן להגיע לתוצאה מדויקת ומחושבת כיאות. המדידה מפורטת מאוד ומתייחסת להיבטים כמו: חללים פתוחים, חללים סגורים ואפילו עובי הקירות. עם סיום העבודה תקבלו מאיתנו דו"ח מפורט המתייחס לתוצאות המדידה. את הדו"ח תוכלו להגיש לרשויות לצורך ביצוע חישוב הארנונה פעם נוספת.

לאחר שתקבלו את תוצאות המדידה מידי אותו מודד מוסמך תוכלו לגשת איתן לעירייה ולהגיש ערעור על ההחלטה שקיבלה העירייה. כמובן שהדו"ח שאותו צריך המודד לספק צריך להיות מקצועי לעילא ומפורט המציג את הטעויות שביצעה העירייה. במידה ותידרש התערבות משפטית רק דו"ח של מודד מוסמך יוכל להיחשב כראיה משפטית.

חשוב לזכור שביצוע מדידה מחודשת אומנם כרוך בעלות לא מבוטלת אבל המשמעות שלה עשויה לגרום לחיסכון כספי ניכר, כך שמדובר בהשקעה שמצדיקה את עצמה. כאשר מביאים בחשבון שמדידה שגויה עלתה לכם במהלך השנים עשרות אלפי שקלים ואולי אף יותר לא נותר מקום רב להתלבטות.

רוצים לקבל שירות מקצועי, אמין ומתקדם למדידת הנכס לצורך ארנונה בירושלים, תל אביב או באר שבע? השאירו כאן את הפרטים ונחזור אליכם.

שתף:

עוד פוסטים

איך סיור וירטואלי 360 עוזרת לכם בתהליכי התכנון?

שתכניות אלה אינן מדויקות ולפעמים נעשו שינויים פנימיים בנכס כגון: הזזה או הורדה של קירות, סגירה או יצירת פתחים, שינויים במיקום שקעים ומפסקים חשמליים ועוד ועוד לכן, מדידה מדויקת המוגשת לכם בקובץ המתאים לעבודה מידית עבורכם, הוא הפתרון הנכון לכם 

שלח לנו הודעה

דילוג לתוכן