למה עדיף לפנות למודד מוסמך ולא להיעזר במדידה המופיעה ב'טאבו'

אם אתם בונים או משפצים אתם זקוקים למודד מוסמך ואנחנו הכתובת עבורכם! כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפנות אלינו עכשיו באמצעות טופס 'יצירת קשר '. 

על פי חוק המקרקעין משנת 1969 כל "בית שיש בו שתי דירות או יותר" חייב להיות רשום בלשכת רישום מקרקעין והוא מוגדר כ"בית משותף". חובת הרישום מוטלת אומנם על היזם אך חובת הפיקוח חלה על כל דיירי הבית, שמטבע הדברים הם בעלי האינטרס המרכזיים שהרישום יושלם. עבור רבים הכינוי לכל התהליך ידוע גם בשם "רישום בטאבו".

לרישום בית בטאבו יש חשיבות עתידית מכרעת. הרישום מאפשר להחזיק בזכויות המשפטיות כבעלים של הנכס, למכור את הדירה ולקבל עליה משכנתא.

אם אתם רוצים לבדוק את רישום הדירה בטאבו ולקבל את התוכניות האדריכליות אתם יכולים לעשות זאת באתר משרד המשפטים בעלות סמלית למדי וזאת באמצעות הזנת נתוני גוש/חלקה של הנכס בו אתם גרים. אם אתם לא בטוחים לגבי נתוני נתונים אלה ניתן גם לחפש את הגוש וחלקה על פי כתובת המגורים באתר 'המרכז למיפוי ישראל'.

למה בכל זאת קשה לסמוך על נוסח הטאבו?

אז איפה הבעיה? לרישום בטאבו חסרון משמעותי אחד בכל תהליך הרישום שלא רבים מודעים לו והוא שהמדידה האדריכלית של הנכס שמופיעה ב'טאבו' אינה מדויקת וקשה לסמוך עליה. כך למשל בבית משותף שהתגלה בו סכסוך בין הדיירים בהקשר לגודל הדירות או לשייכות של נקודות מסוימות בבניין לדייר זה או אחר, הרישום הקיים בטאבו ככל הנראה לא יעזור לאותם דיירים והם יאלצו לחפש פתרון אחר שעליו נדבר בהמשך.

הסיבה היא שהמדידה הקיימת ב'טאבו' בוצעה בתהליך התכנון של הבית ובמרבית המקרים שונה מהבנייה בשטח. לכן אם אתם רוצים לבנות או לשפץ את הנכס אי אפשר להסתמך על הרישום הקיים בטאבו.

הבעייתיות בהסתמכות על מדידת הרישום ב'טאבו' רלוונטית למקרים רבים נוספים:

  • שיטות המדידה השתנו משנת 2008 ולכן הוגדר מחדש בחוק המכר תקן למדידת שטח הדירה. לא ניכנס להבדלים השונים אך בשורה התחתונה לא ניתן להשוות  בין שטחי הדירות החל מ-2008 לשטחי דירות שנרשמו בטאבו לאחר 2008.
  • חישוב המדידה שונה בין כל רשות מוניציפאלית ולכן שטח הדירה כפי שהוא מופיע בארנונה שונה. לכן למשל יתכן שלצורך הארנונה יחשיבו לכם חלק מהמרפסת או המחסן לצורך החישוב ואז המספר יהיה משמעותית גדול יותר ממה שמופיע בנוסח הטאבו.
  • הסתמכות מוטעית על חישובים ב'טאבו' עשויה כמובן להשפיע על תמחור לא נכון של דירה שפוגע בהערכה מדויקת של שווי הדירה שלכם.

הפתרון: פנייה למודד מוסמך

הגורם היחידי שיכול למדוד עבורכם את הנכס בצורה מדויקת הוא מודד מוסמך. שימו את עצמכם למשל בנעליו של אדריכל שאמור לסרטט עבורכם את תוכנית הבנייה בנכס. כדי לעשות זאת הוא צריך להכיר בצורה מדויקת את השטח שעליו הבית העתידי יוקם: שיפועים, פערים, עצמים במרחב. רק תוצאות המדידה של מודד מוסמך יכולות לספק לו אינפורמציה מדויקת כדי לתכנן תוכניות עתידיות. בוודאי לא רישום בטאבו כמו שציינו מקודם.

בנוסף, מדידה של מודד מוסמך תהיה גם רלוונטית אם העירייה החליטה להעלות לכם את תשלום הארנונה על פי מדידה שהיא ערכה בנכס שלכם ותרצו לערער עליה. רק מדידה כזו של גורם מוסמך הסבור כי העירייה שגתה בחישוב הארנונה – עשויה להוביל לשינוי תוצאות המדידה ולהפחתה בגובה הארנונה.

סיבה נוספת הרלוונטית בעיקר לבתים משותפים נוגעת למקרים בהם יש מחלוקות בין הדיירים. כפי שציינו ההסתמכות על נוסח 'הטאבו' אינה מדויקת בדרך כלל לאור הפער בין התכנון לביצוע בשטח ולכן במקרים כאלה מודד מוסמך יהיה בדרך כלל הגורם שאליו יפנו הדיירים כדי לקבל תוצאות מדויקות ולהכריע במחלוקת.

מכל הסיבות האלה ומסיבות נוספות יש למדידה משמעות רבה ולכן היא חייבת להיעשות על ידי מודד מוסמך.

איך בוחרים מודד מוסמך?

זקוקים למודד מוסמך? חפשו את המודד המקצועי ביותר משום שמקצועיות במדידה תחסוך לכם לא מעט כסף לטווח ארוך. זאת על פני בחירה מהירה בהצעה הכי נמוכה שאולי תחסוך לכם כרגע כסף אך לטווח ארוך עלולה להתגלות כיקרה יותר.

בחירת מודד מוסמך אינה רק תוצר של היגיון בריא בחיפוש אחרי בעל המקצוע הטוב ביותר אלא גם דרישה חוקית. ההסמכה שלו מתקיימת לפי הוראת פקודת המדידות ולכן הוא חייב להשלים תואר שנקרא מדע הגאוזיה וכן עליו לעבור בהצלחה את המבחנים המתקיימים מטעם 'מרכז מיפוי ישראל'. רק כך תוכלו להבטיח לכם מדידה איכותית ומדויקת.

אז אם אתם מחפשים חברת מדידות מוסמכת, מקצועית, אמינה ואחראית פנו אלינו עוד היום! הצטרפו אל המשרדי אדריכלות, מהנדסים, חברות בנייה ויזמים, עורכי דין ועוד המקבלים מאיתנו שירותי מדידה ברמה הגבוהה ביותר. השאירו כאן בטופס את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם.

שתף:

עוד פוסטים

איך סיור וירטואלי 360 עוזרת לכם בתהליכי התכנון?

שתכניות אלה אינן מדויקות ולפעמים נעשו שינויים פנימיים בנכס כגון: הזזה או הורדה של קירות, סגירה או יצירת פתחים, שינויים במיקום שקעים ומפסקים חשמליים ועוד ועוד לכן, מדידה מדויקת המוגשת לכם בקובץ המתאים לעבודה מידית עבורכם, הוא הפתרון הנכון לכם 

שלח לנו הודעה

דילוג לתוכן